Moda, Düğün ve Portre Fotoğrafçılığında Doğru Lens Seçimi

Moda, Düğün ve Portre Fotoğrafçılığında Doğru Lens Seçimi

Bu yazımda 35mm, 50mm, 85mm ve 70-200mm ile portre çekimleri hakkında konuşacam. Ancak öncelikle ideal portre lensi standartları nelerdir onları değerlendirelim.

Lensi portre çekimi için iyi yapan nedir?

a. Odak Uzaklığı :

Fotoğrafçıların çoğu, portre fotoğrafçılığı için normalden daha uzun bir lens istediklerini söyleyecektir. Buda kısa ve orta bir tele foto. Yani Full Frame fotoğraf makinaları ölçüsünde (Crop Sensörlü makinalarda 1.5 veya 1.6 çarpan ebat) Popüler portre objektifi odak uzunlukları 85mm, 100mm, 105mm ve 135mm’dir. Neden daha kısa ebatlar tercih edilmez derseniz çünkü örneğin 24,35 veya 50mm de boydan çekimler için mühim olmasada sadece boyun üstü baş çekimlerinde modele objektifle yaklaşma zorunluluğunuz modelde distortion (çarpıtmalar) yaratacak ve yüzde genişlemelere neden olacaktır. Buda Çekimi yaptığınız kişinin hoşuna gidecek bir sey değildir.

b. Arka Planı Çerçeveleme ve Bokeh

Prime lensler tipik olarak, geniş maksimum diyafram açıklıkları ile zoomlardan daha hızlıdır. Bu ƒ / 2 ve daha hızlı lensler, geniş açık alanda kullanıldığında çok sığ alan derinliği üretir. Bu sığ alan derinliği önemli bir faydadır çünkü portre fotoğrafçıları her zaman modellerini arkaplan kalabalıklığından ayrıştırmaya çalışırlar. Uzun tele foto lensler hem bu arkaplan flulaştırmada daha etken olduğu gibi zoom etkisi ile ayrıca arkaplanı normalinden dahada sıkıştırma etkisine sahiptirler.