Moda Fotoğrafçılığı

moda fotoğraf çekimi, moda çekimi, moda fotoğrafçısı

Moda Fotoğrafçısı

Moda ve ürün çekimleri fotoğrafçılık sanat dalının en keyifli bölümü olarak gösterilebilir. Yüzlerce marka, ürün, model ve yaratıcı tasarımlarla birlikte çalışmanın keyifli yanları olduğu kadar zorlayıcı yönleri olduğu da önemli bir gerçektir. Piyasada yer almak isteyen yeni markalar müşteri tercihleri üzerinde etkili olabilmek için deneyimli ve alanında uzman moda fotoğrafçısı isimlerle çalışmak isterler. Bu aşamada tercih yapmadan önce;

  • Çalışılacak stüdyonun görülmesi,
  • Ünlü modellerle çalışılıp çalışılmayacağının belirlenmesi,
  • Sektördeki diğer markalarla uygun birlikteliklerin yapılıp yapılamayacağının netlik kazanması,
  • Seçilen fotoğrafçının özel teknikler kullanabildiğinin önceden değerlendirmesinin yapılması gereklidir.

moda fotoğrafçısı, profesyonel moda çekimleri, moda fotoğraf çekimi

Moda Fotoğrafçısının Kullandığı Teknikler

Moda fotoğraflarının müşterileri etkilemesi ve bir yaşam tarzının içinde ön plana çıkması son derece önemlidir. Yapılacak maddi yatırımın ve zahmetli çalışmaların karşılığının alınabilmesi için alanında deneyim kazanmış, çalışmaları beğenilen, insanları etkilemeyi bilen ve en önemlisi sizin taleplerinize odaklanan bir sanatçının bulunabilmesi gerekir. Başarılı bir moda fotoğrafçısı tüm yeteneklerinin yanında modelle de etkili bir iletişim kurabilmeli ve ne yapmak istediğiniz net bir şekilde karşı tarafa aktarabilmelidir.

İletişim gücü olmayan fotoğraf sanatçıları modeli yeterli derecede yönlendiremezler. Bu durum çekilen fotoğrafların standart bir iş olarak kalmasına neden olur. Aklındaki fikri resimlere net bir şekilde yansıtmak isteyen başarılı bir moda fotoğrafçısının en önemli farklı modelle kuracağı etkili iletişim olacaktır. Buna rağmen konu moda fotoğraf çekimiyse o zaman öncelik modele değil ürüne verilmelidir. Ancak bu durum son derece hassas nüanslarla ortaya çıkarılabilir.

Moda Fotoğrafçısın Arka Plan Hazırlığı

Bir ürününün net bir şekilde anlatılabilmesi için arka plan seçimi ve hazırlıklarının önemi büyüktür. Kurgulanacak temaya eşlik edecek olan modelin saç, makyaj ve diğer hazırlıklarının da ürünü ön plana çıkaracak şekilde belirlenmesi gerekir. Doğru ve alanında uzman bir fotoğraf sanatçısı marka yetkililerinin taleplerini doğru ve eksiksiz bir şekilde anlamaya çalışmalı ve yapacağı katkılarla işin farklı bir boyuta gelmesini sağlamalıdır. Moda fotoğrafçısının çalışma yeri genel olarak stüdyolardır. Bu nedenle çalışma mekanının da önceden görülmesi ve gerekli düzenlemelerin çalışma gününden önce tamamlanması işlerin aksamaması için son derece önemlidir.

Olumsuz hava şartlarından etkilenmeyen stüdyolarda istenen doğal ışık da yaratılabilir. Ekipman açısından zengin alternatiflerin kullanılabileceği alanlarda ışıkla istediği gibi oynayan fotoğrafçılar, renk kurgusunu da istedikleri şekilde ayarlayabilirler. Renk bilgisine sahip olması zorunlu olan moda fotoğrafçılarının hangi ışık altında hangi renklerin nasıl etkileneceği konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olması çalışmanın kalitesi üzerinde istenen başarının elde edilmesini sağlar.

35mm Street Style Fashion Photography. Aşağıdaki Videoda doğal ışıkta gece Canon EOS R aynasız ve Canon 35mm 1.4 II lens seçilmiştir. Günümüzde moda fotoğrafçılığı için doğru lens seçimlerinde moda geniş açılara kaymıştır. 24mm, 35mm veya 24-70mm 2.8 lensler en popüler moda fotoğrafçılığı lensleridir. 50mm veya 85mm portre lensleri yerine daha geniş açı lenslerin sebebi moda fotoğrafçılıgında arkaplan görselin ve hikaye anlatımının önemidir.